Wrastający paznokieć to powszechny problem zdrowotny dotykający zwłaszcza palce stóp. Niewłaściwa pielęgnacja, noszenie nieodpowiedniego obuwia czy predyspozycje genetyczne, to tylko niektóre przyczyny tego dolegliwego stanu. Pozorne niewinne niedogodności mogą skutkować poważnymi komplikacjami, a nawet zakażeniami. Poznajmy więc sposoby na radzenie sobie z tym problemem, zarówno w domowych warunkach, jak i za pomocą profesjonalnej pomocy medycznej.
Wrastający paznokieć – przyczyny i skutki
Wrastający paznokieć jest stanem, kiedy rosnący paznokieć zaczyna wbijać się w skórę palca. Najczęściej spotykane przyczyny wrastania paznokcia to niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie ciasnego obuwia czy genetyczna skłonność do problemu.
Przeciętny paznokieć powinien rosnąć prosto ku przodowi. Jednak ze względu na niektóre czynniki, tempo i kierunek wzrostu może ulec zmianie, prowadząc do wrastania. Stopień nasilenia problemu może być różny – od delikatnego nacisku paznokcia na skórę, do głębokiego wbijania się w ciało, co może prowadzić do zapalenia, bólu oraz poważniejszych zakażeń.
Domowe metody na wrastający paznokieć
Podstawową i najprostszą metodą na wrastający paznokieć jest jego prawidłowe obcinanie. Obcinajmy paznokcie prosto, nie za krótko i nie zaokrąglajmy ich na końcach. Warto również pamiętać o noszeniu funkcjonalnego, nieuciśniącego obuwia.
Kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej mogą przynieść ulgę i zmniejszyć ból. Wykonywane regularnie, mogą również ułatwiać prawidłowy wzrost paznokcia.
Z pomocą przyjdzie także sok z aloesu, który jest doskonałym, naturalnym antybiotykiem i przyspiesza gojenie się ran. Następnie możemy rozpocząć delikatne podnoszenie paznokcia i wkładanie pod niego małego kawałka waty – w taki sposób pomocniczo kierujemy jego wzrost ku górze, zamiast w bok.
Porady lekarza w przeciwdziałaniu wrastaniu paznokci
Przy częstych epizodach wrastania paznokci, warto zasięgnąć porady lekarza. Specjalista może zalecić noszenie specjalistycznego obuwia lub specjalnych wkładek, umożliwiających prawidłowy wzrost paznokcia. W niektórych przypadkach konieczne może być także zastosowanie antybiotyku.
Podczas wizyty lekarskiej, konieczne może być podjęcie decyzji o profesjonalnym zabiegu. Szczególnie, gdy wrastający paznokieć powoduje uporczywy ból lub jest na tyle głęboko wrastający, że zagraża zdrowiu pacjenta.
Przede wszystkim jednak, lekarz pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponuje metodę leczenia najlepiej dopasowaną do potrzeb pacjenta – zważywszy na stopień zaawansowania problemu i ogólny stan zdrowia.
Profesjonalne leczenie wrastających paznokci
W skrajnych przypadkach, niezbędne może okazać się poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Podczas takiego zabiegu, lekarz odciąga wrastający fragment paznokcia od skóry, a następnie obcina go na stałe. Zabieg ten wykonywany jest pod miejscowym znieczuleniem.
Po zabiegu, pacjent musi pamiętać o odpowiedniej pielegnacji operowanej stopy i unikaniu czynności mogących zaszkodzić zagojeniu. Do pełnego wyzdrowienia upływa zwykle od dwóch do czterech tygodni.
Wrastający paznokieć, choć z pozoru błaha dolegliwość, może prowadzić do poważnych komplikacji. Zamiast próbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, warto zasięgnąć porady lekarza. To właśnie specjalista najskuteczniej pomoże zarówno leczyć, jak i zapobiegać wrastaniu paznokci.
Zobacz także: Jak zbudowany jest paznokieć?