Jednym z zabiegów stomatologicznych cieszących się rosnącym zainteresowaniem jest wybielanie zębów. Przy wykorzystaniu odpowiednich metod można rozjaśnić uzębienie, zyskując piękny, śnieżnobiały uśmiech. Co trzeba wiedzieć o tej procedurze? Zapraszamy do lektury.
Przygotowanie do wybielania zębów- jak wygląda?
Pacjent decydujący się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie musi się specjalnie przygotowywać do tej procedury. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozjaśnia się jedynie zdrowe zęby. W przypadku zmian próchnicowych konieczne jest wcześniejsze wyleczenie uzębienia. Aby móc liczyć na skuteczne i równomierne rozjaśnienie szkliwa, warto poddać się zabiegom higienizacji, dzięki którym pozbędziemy się osadów oraz złogów z kamienia nazębnego. Przed wybielaniem zębów, należy więc wykonać skaling i piaskowanie.
Gabinetowe wybielanie zębów – jakie metody mamy do wyboru?
Wybielanie specjalną lampą wybielającą
Diodowa lampa do wybielania zębów to pierwsza metoda rozjaśnienia uzębienia wykonywana przez lekarza stomatologa. Podczas zabiegu na zęby pacjenta nakładany jest specjalny żel wybielający zawierający nadtlenek wodoru. Światło lampy doprowadza do utleniania nadtlenku wodoru na powierzchni szkliwa, dając efekt jego znacznego rozjaśnienia. Specjalista podczas zabiegu aplikuje żel trzy razy na zęby, ponadto zabezpiecza dziąsła przed działaniem preparatu i nadzoruje cały proces, dbając o bezpieczeństwo pacjenta.
Wybielanie laserowe
Wybielanie zębów z użyciem lasera to nowoczesna, innowacyjna technika, dająca spektakularne rezultaty. Żel do systemu wybielania laserowego aktywowany jest światłem lasera i pozwala na rozjaśnienie szkliwa o kilka odcieni. Co ważne, decydując się na tę metodę, możemy liczyć na pożądane efekty już po jednej wizycie. Warto dodać, że wybielanie laserowe jest bezpieczne, szybkie i trwałe.
Wybielanie zębów przy zastosowaniu nakładek
Ostatnia metoda wybielania szkliwa odbywa się w przeciągu dwóch wizyt. Na pierwszej, stomatolog pobiera wyciski, dzięki czemu może zaprojektować specjalne silikonowe nakładki, zawierające zbiorniczek na żel wybielający. W czasie drugiej wizyty sprawdza dopasowanie nakładek i przedstawia sposób nanoszenia środka rozjaśniającego. Rozjaśnianie zębów tą metodą trwa ok. 7 dni, a efekty utrzymują się przez 2 lata.
Każdą procedurę wybielania szkliwa można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja, później następuje higienizacja, po czym można przystąpić do rozjaśniania zębów wybraną metodą. Pacjent musi też pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza, aby jak najdłużej utrzymać efekt wybielenia.
Jak należy postępować po wybielaniu zębów?
Pacjent decydujący się na wybielenie zębów u dentysty może spotkać się z nadwrażliwością zębów po przeprowadzonym zabiegu. W takim wypadku zaleca się mycie zębów delikatną pastą i miękką szczoteczką. Chcąc ograniczyć erozję szkliwa, należy zrezygnować z kwaśnych i słodkich dań, ale także z napojów gazowanych. Po rozjaśnieniu szkliwa nie należy też przez pierwszą dobę spożywać pokarmów oraz płynów o skrajnych temperaturach. Zalecane jest też stosowanie tak zwanej białej diety przez co najmniej 14 dni po kuracji. Ponadto, do podtrzymania efektu wybielania przyda się pasta wybielająca Opalescence.
Czy każdy może wybielić zęby?
Wybielanie zębów u stomatologa jest bezpieczne, jednak nie każda osoba można rozjaśnić szkliwo. Do przeciwwskazań zaliczymy:
-
chorobę Parkinsona,
-
cukrzycę,
-
epilepsję,
-
ciążę i karmienie piersią.
Wybielanie szkliwa nie jest też zalecane osobom poniżej 16 roku życia.
Rozjaśnianie szkliwa w gabinecie stomatologicznym to skuteczny i bezpieczny sposób na uzyskanie wymarzonego, lśniącego uśmiechu.
Materiał zewnętrzny